FotoAteliér a Prodejna

DRÁPAL

HISTORIE FotoateliÉru Drápal

Historie firmy FotoAteliér Foto Drápal se datuje v Boskovicích již od roku 1946, kdy první atelier byl na tehdejší Kobližné ulici, dnešní Kapitána Jaroše.
Současnost firmy se datuje od roku 1991, kdy se vybudoval nový atelier a později i prodejna na ul. 17. listopadu.
Začínalo se s atelierem, doplňkem byl prodej filmů, zejména černobílých, méně barevných a několika fotoaparátů či fotoalb.

Hlavní náplní bylo mimo zpracování atelierních fotek, také zhotovování  fotek zákazníkům. Postupem času se mění vybavení atelieru, kdy se již nedělá na ploché filmy, ale na kinofilmy a v poslední době se fotí samozřejmě  digitálními fotoaparáty, které umožňují rychlejší zpracování a hlavně možnost úprav fotek jako je retušování, dělání rámečků apod. Také u průkazových fotek  si může zákazník vybrat z několika záběrů a fotky jsou potom za 1 minutu hotové.

Dále je u nás možnost nechat zhotovit foto na hrnek, talíř, puzzle, podložku pod myš, pexeso, polštář, trička a  kalendáře. V atelieru fotíme svatby, tabla, rodinné foto a jiné dle požadavků  zákazníků. Mimo atelier  převážně svatby, skupiny, školy apod. 
Jak již bylo zmíněno, k atelieru časem přibyla i prodejna, kde se postupně utvářel sortiment až do současné podoby:
fotoaparáty klasické, digitální, fotoalba různých provedení i velikostí, rámečky dřevěné, plastové, skleněné, dalekohledy, filmy, paměťová média, brašny, široký sortiment baterií jak do aparátů, hodinek, naslouchadel, ovladačů aj. Rovněž poptávka po rozsahu fotoprací se rozšiřuje a s ní i její zpracování. V současné době pracuje ve firmě již třetí generace fotografů.

Doby, kdy se fotky zpracovávaly v temné komoře jsou již minulostí. S rychlým vývojem nových technologií se rovněž mění nároky na jejich zpracování. Fotky se zpracovávají buď na velkých strojích ve velkokapacitních laboratořích nebo na menších strojích, tzv. minilabech..
Naše firma  před několika lety zakoupila minilab na zpracování fotek klasickou cestou.  Protože vývoj jde rychle  dopředu,  byl pořízen nový stroj, který je schopen zpracovávat jak filmy, tak data z digitálních fotoaparátů, takže dnes můžeme zpracovat do 1 hodiny zakázky i z digitálů, což dříve nebylo možné. Dnes si může zákazník sám vybrat v prodejně na prohlížeči (kiosku), které fotografie chce ze svých médií udělat.  Lze také samozřejmě dělat fotky z mobilních telefonů. Snahou firmy je, aby zákazník odcházel spokojený.

Fotogalerie 

Jan Drápal- zakladatel Fotoateliéru